„Jmelí a léčba rakoviny“

nacházíte se zde:Úvod » Aplikace » Nejčastější otázky

Nejčastější otázky

Kdy má léčba začít?

Kdykoliv – nejlépe hned po stanovení diagnózy, ještě před operací. Jelikož léčba jmelím může stimulovat imunitní systém a podpořit tak pohotovost k obraně organismu, dá se odvodit, že i operace bude lépe snášena. Je ale také možné začít později.

Může být jmelí užíváno během chemoterapie, nebo ozařování?

Ano, a zdá se to být dokonce smysluplné, neboť jmelí může mírnit nežádoucí účinky těchto dvou standardních terapií. Ovšem musí se dávat pozor na to, aby byla injekce vpichována mimo místa ozařování, jinak se může kůže silně zanítit.

Má léčba jmelím smysl, když se už vytvořily metastázy?

Ano, může zlepšit kvalitu života a posílit tělo. Často se vrátí chuť k jídlu, zastaví se ubývání na váze, zlepší se spánek a navrátí se elán do života. Může se i zbrzdit růst metastáz.

Podává se jmelí stále jenom jako doplněk k ostatním druhům léčby, nebo představuje také alternativu?

To se nedá obecně zodpovědět. Za normálních okolností je terapie jmelím vždy doplňkovou léčbou, která se přidává k obvyklým metodám (operace, ozařování, chemoterapie, jiné léky). V ojedinělých případech – např. když je tělo velmi zesláblé – se může stát, že se určí jako alternativa k těmto terapiím. Výměna je kdykoli možná: zotavil-li se organismus léčbou jmelím, může být dle okolností znovu vhodná chemoterapie.

Jak dlouho trvá terapie jmelím?

To je velmi různé a řídí se to rovněž dle osobní potřeby. Normálně se terapie jmelím protáhne na několik let, někdy i na celý život.

Může léčba jmelím selhat?

Záleží na tom, jak je úspěch nebo cíl léčby definován. Jsou pacienti, kteří léčbu jmelím přeruší, protože nepociťují žádné zlepšení svého celkového stavu nebo rakovinových útrap. Většinou je tomu tak jenom tehdy, když léčba jmelím probíhá dle všeobecného schématu. Všude tam, kde je terapie jmelím individuálně vyvážena, se většinou dají zaznamenat odpovídající úspěchy.

Může terapie jmelím škodit?

Ne, to nebylo dosud pozorováno. Nanejvýš se nedostaví očekávaný účinek. Ale že se urychlí onemocnění rakovinou nebo podpoří růst nádoru, to se dosud neprokázalo.

Je jedno, kam se injekce vpíchne?

Doporučuje se injekce vpichovat tam, kde není kůže tak citlivá na bolest. Většina pacientů se rozhodne pro kůži na břiše nebo na stehně, protože obě místa jsou lehce dosažitelná. Když si injekce nevpichujeme sami, může přicházet v úvahu i nadloktí.

V který denní čas se má injekce vpichovat?

Pokud jde o povzbuzení aktivity organismu, má smysl aplikovat injekce během stoupající tělesné teploty, tedy ráno mezi 7. a 9. hodinou. Má-li být spíše zdůrazněna zahřívací vlastnost jmelí, je vhodná aplikace v době nejvyšší tělesné teploty, tedy mezi 17. a 18. hodinou. Když se rozhodnete pro určitou denní dobu, má smysl u ní zůstat, a ne ji stále měnit. U větších časových odstupů to však možné je. Důležité je po aplikaci půl hodiny odpočívat, popř. ráno hned nevstávat.

Znamená zarudnutí v místě vpichu alergii?

Ne, místně ohraničené lehké zanícení pouze poukazuje na to, že imunitní systém reaguje na extrakt ze jmelí. To je žádoucí!

Začervenalé místo svědí.

Ani to není žádný důvod k znepokojení, ani to není alergie – svědění se vyskytuje často po ustoupení lehkého zanícení.

Proč je horečka při léčbě jmelím žádoucí, horečka je přece nebezpečná?

Ne, horečka do 38 °C není nijak nebezpečná. Je to zdravá reakce organismu a přivede tělo do stavu, kdy si teplotu zase přiměřeně reguluje. Pacienti s rakovinou tuto schopnost často ztrácejí. Mívají pocit mrazení nebo mrznutí, díky terapii jmelím se zase mnozí cítí být příjemně prohřátí. Horečka nad 38 °C je nebezpečná či riziková zcela výjimečně, minimálně do 39,5 °C , v tomto rozmezí se i k léčbě nádorů dnes běžně využívá. Několikahodinové vzestupy teplot i nad 39 °C můžeme proto u většiny pacientů spíše vítat než odmítat. Závisí ale samozřejmě na celkovém stavu a individuální snášenlivosti každého nemocného. I zde je vhodné stav konzultovat s lékařem.

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?

Pošlete nám ji, a my se pokusíme odpovědět.
(Všechna pole je nutné vyplnit, otázka je omezena na 400 znaků)

Poslat dotaz
 
detail listu jmelí