„Jmelí a léčba rakoviny“

nacházíte se zde:Úvod » Vlastnosti jmelí » Botanické vlastnosti jmelí

Botanické vlastnosti jmelí

Citace z knihy Annette Bopp, Jmelí a léčba rakoviny
_____________­________________________­________________________­_______

Existuje kolem 1400 rostlin, které jsou v nejširším smyslu označovány jako jmelí. Pro všechny je společné, že nerostou na zemi, nýbrž na stromech. Jenom z jednoho druhu – jmelí bílého (Viscum album) – se vyrábějí léky, které se dnes nasazují proti rakovině.

Jmelí bílé se vyskytuje v celé Evropě, také v severní Africe, na Blízkém východě, ve střední Asii a Japonsku. Daří se mu všude, kde je dostatek vlhka a světla. Extrémní mráz nepřečká, proto roste v severní Evropě jenom zřídka. Na jihu omezuje jeho výskyt silné sluneční záření a sucho. Zřídka se vyskytující dubové jmelí roste především ve Francii, kde nachází vhodné podmínky.

První rozsáhlé znázornění růstu a biologie jmelí sepsal začátkem 20. století botanik Karl von Tubeuf (1862–1941). Jeho monografie o jmelí je stále důležitým pramenem každého vědce v této oblasti. Od něho pochází také často citovaná věta: „Na této rostlině není nic normální.“

Jmelí se odlišuje od normální rostliny skoro ve všech znacích:

  • Neroste na zemi, nýbrž na stromech.
  • Nemá kořeny, nýbrž pouze „pohružovací kořen“, pomocí něhož se zachytí ve dřevě hostitelského stromu.
  • Jmelí se chová v růstu a zrání plodů protikladně ve srovnání s ostatními rostlinami. V zimě, když je vegetace v klidu, začne růst a regenerovat se. Odpočívá proti tomu v létě a na podzim, když ostatní rostliny bujně kvetou a mají plody. Jmelí kvete od února do března/dubna a plody dozrávají od listopadu/prosince.
  • Jmelí je stále zelená rostlina, listy zůstávají na keři přinejmenším jeden a půl roku. Na jilmu a jedli mohou být ovšem až tří- nebo čtyřleté. I když v pozdním létě opadají, jsou ještě zelené a nejsou zvadlé.
  • Jmelí roste extrémně pomalu. V době kdy ostatní rostliny po vyklíčení vyženou obvykle v krátké době mnoho listů, vytváří jmelí teprve ve druhém roce dva malé lístečky. Tím je jeho růst silně zbržděn.
  • Teprve po pěti až sedmi letech se vytvářejí první květy.
  • Jmelí roste všemi směry, i dolů, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tím nakonec dostává podobu koule. Tento fenomén se nevyskytuje u žádné jiné rostliny.
 
rostliny jmelí na topolu